Sağlıklı ve Dengeli Beslenmenin Yolları

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmek diyince; Hayatta en kıymetli hazinemiz sağlığımızdır. Sağlıklı bir yaşam sürmek için hayat boyu çalışıp dururuz. Her şeyin başı sağlık sözü sağlığımızın ne kadar kıymetli olduğunu özetleyen en güzel sözdür.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için dengeli ve sağlıklı beslenmek zorundasınız. Dengeli beslenmek denilince maalesef günümüz insanlarında yanlış bir anlaşılma meydana geldi. Çok yemek yemenin dengeli ve sağlıklı beslenmek olduğunu düşünen insanlarımız var. Her üründen yeteri kadar almaya sağlıklı ve dengeli beslenmek denir. Vücudun ihtiyacı kadar besin tüketmenin adıdır dengeli ve sağlıklı beslenmek.

Dengeli ve sağlıklı beslenmek için mutlaka şu belirleyeceğimiz kurallara uyulması gerekir. Tavsiyelerimize uyup sağlıklı bir yaşam sürmenizi temenni ediyorum. Burada yapılan yanlışları anlattığım bir yazımı okuyabilirsiniz.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için

 • Et ve süt ürünlerini yeteri kadar tüketmeniz gerekir. Süt ürünleri kemik sağlığınız için gereklidir.
 • Sağlıklı beslenmek için açıkta üretilen ve açıkta satılan ürünlerden uzak durmanız tavsiye edilir. Sağlıksız ortamda üretilen ürünleri tüketip sağlıklı olmayı hayal etmeyin.
 • Karnınızın 3 bölümden oluştuğunu düşünürsek bir bölümünü yemek, bir bölümünü su diğer bölümünün hava ile dolu olması gerekir. Bu şekilde beslenen birisi sağlıklı ve dengeli beslenmiş olur. Maalesef günümüzde sofraya oturup karnımızı şişirinceye kadar yemek yer hale geldik. Bu durum kişide önce şişmanlık hastalığı obeziteye neden olur.
 • Meyve ve sebzeyi bolca tüketmeliyiz. Mutlaka meyve ve sebzeyi yıkayarak tüketmeliyiz.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Önerileri

 • Sabahları kahvaltıdan önce 1 bardak su için. Su vücudunuzdan ödem atımı için önemli bir roldür. Kefir tüketmenizde sağlıklı bir beslenme için önemlidir.
 • Kahvaltı öğününüzde bulunan protein ağırlıklı yiyeceklerle birlikte mutlaka karbonhidratta alın. Çünkü size gün içinde enerji de lazım olacak. Her öğünde yiyeceklerinizi sağlıklı olarak çeşitlendirin.
 • İşlenmiş abur cubur gıdalardan uzak durun. Bunlar sağlınızı tehdit eden maddelerdir. Yerine meyve ve organik reçel, bal, pekmez gibi ürünler tüketin.
 • Unutmayın sağlıklı beslenmek demek sadece yeşillik yemek değildir. İdeal sağlıklı kilo tığ gibi olmakta değildir. Kolay kilo alıp vermeyin. Kilo yavaş alınmalı ve yavaş verilmedir.

Sağlıklı Beslenme Listesi

Sizler için bir sağlıklı ve dengeli beslenme listesi oluşturmak istedim. Bu besinlerin hepsine ulaşamazsınız belki ama basit olanlara ulaşacağınıza inanıyorum. Bu listeyi gün gün değiştirmelisiniz. Bu sağlıklı beslenme listesi ile beraber yapacağınız basit egzersizlerle ideal kiloya ulaşacaksınız.

Unutmayın yememek değil, doğru ve dengeli beslenmek çözüm.

 • Sabah: Sağlıklı beslenmenin en başında gelen öğündür. Asla atlamayın ve çok iyi yapın. 1 Adet haşlanmış yumurta ( bu sayı kilonuza ve yaptığınız spora göre değişir.) Mutlaka domates, salatalık, yeşil biber gibi besinler tüketin. Gün gün bu yeşillikleri değiştirmenizi öneririm. Tabii vazgeçilmez olan peynir, zeytin gibi besinleri eksik etmeyin. Ekmek olarak çavdarlı ekmek tüketebilirsiniz.
 • Öğlen: Genellikle sağlıklı beslenmek için hafif olmasını önerirler. Yulaf ve süt olabilir. Bazın günler yoğurt ve muz ile değiştirilebilir.
 • Akşam: Bu öğün artık günün son öğünüdür. Sağlıklı bir sonuç için bu öğünden sonra başka öğün yapmayınız. Genellikle protein ağırlıklı olmasına dikkat ediniz. Proteinler vücudunuzdaki yağ oranlarını küçültür. Beyaz et, Kırmızı et, Bakliyat.

Bu öğünler dışında acıktığınız zaman ya da kendinizi aç hissettiğinizde mutlaka su için veya kuruyemiş tüketin. Sağlıklı çiğ kuruyemişler size kilo aldırmaz. Her diyet programı sizin için uygun olmayabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenme ile alakalı sorunlarınız varsa öncelikle doktora başvurmanızı öneririz.