Sağlıklı Diyet Programı Hazırlama 2021

Sağlıklı diyet programı için hazırlamanız gerekenleri başlıklar altında en ince ayrıntısına kadar listeledik. Yapacağınız şey bünyenize ve bütçenize uygun olan seçenekleri seçerek doğru programı uygulamak olacaktır. Sağlıklı diyetin başında dengeli bir beslenme süreci vardır.

Ne Yapacağınıza Karar Verin

 • Kilo mu vermek istiyorsunuz yoksa kilo mu almak istiyorsunuz ?
 • Bunu ne kadar sürede yapmayı hedefliyorsun ?
 • İhtiyaç olan besinleri tüketebilecek misin?
 • Besinlerin değerlerini bilin.
 • Programı stabil bir düzeyde ilerletebilecek misin?
 • Profesyonel bir yardım almayı denedin mi?

Tüm bu soru ve başlıkları kısa ve öz bir biçimde yanıtlayalım.

sağlıklı diyet programı

Kilo Almak ya da Kilo Vermek

Çoğu insan kilo vermeyi hedeflerken, bazı insanların ise hedefi kilo almaktır. Burada öncelikle kendi boy ve kilonuzu tam bir şekilde ölçümünü yapmalısınız.

Daha sonra kendinizi mutlu hissedeceğiniz seviye nedir bunu düşünün. İlla toplumun görmek istediği kalıba girmek zorunda değilsiniz. Kendiniz sağlıklı ve mutlu hissedeceğiniz durum sizin için en iyi seçim olacaktır.

sağlıklı diyet programında zaman

Süre Hesaplaması

Sağlıklı diyet programı hazırlamanın en başında gelen unsurlardan bir tanesi zamandır. Hedef planlaması yaparken en çokta bu hataya düşer insanlar.

” Ben bir başlıyayım da gerisi gelir.”

Böyle bir mantık söz konusu değildir. Ayrıca 1 hafta ya da 1 ayda istediğiniz almakta gerçek bir çözüm değildir. İnsan bünyesi gelişen bir vaziyettedir. Hızlı tepkimeler size sağlıksız sonuçlar getirir. İdeal kiloya kavuşma hasreti ile başka sağlık problemlerine yol açabilirsiniz.

Süreç minumum 4-6 ay olmalıdır. Doğru bilgiyi elbette bir hekim verecektir.

Besin Bütçesi

Sağlıklı diyet programı hazırlamak için önce besin hedeflemesi yapmak gerekir. Besinler bu süreçte sizle olacaktır. Spor yapmış olan insanlar bilir organik protein almanın ne kadar cep yaktığını ve bu yüzden genelde yapay protein tüketirler. Siz bu süreçte ihtiyaç duyulan besinleri rahatlıkla alabilecek misiniz öncelikle bunu düşünün.

Örnek vermek gerekirse, karbonhidrat alımın azaltmak ve protein oranını yükseltmek. Çeşitli yeşillikler ve meyveler. Vazgeçilmez olan kuruyemişler. Doğru bakliyat seçimleri.

Tabii ki sadece bunlarla sınırlı değiller. Fakat sizin bütçeniz nelere el verecek bir liste oluşturmanızda fayda olacaktır. Bütçenize göre aynı değerlere ulaşabilirsiniz merak etmeyin.

Besin Değerleri

Yukarıda söz ettiğim bütçe ayarının önemini burada anlayacaksınız. Tablolar ile size sunacağım.

BesinlerKalori DeğerleriProtein Değerleri
100 gr Tavuk239 kcal22 gr
100 gr Fasulye347 kcal21 gr
100 gr peynir402 kcal25 gr
100 gr nohut364 kcal19 gr
100 gr ekmek264 kcal9 gr

*veriler değişiklik gösterebilir.

Buradan anlayacağınız üzere tamamen bir besinden uzaklaşmak doğru olmayacaktır. Her besinin kendine göre değerleri mevcuttur. Doğru olan onları ne kadar tüketeceğinize karar vermek olacaktır. Sağlıklı diyet programı hazırlarken besinlerin diğer değerlerine de bakmayı unutmayın Bu tablo daha da genişletilebilir.

Zamanla eklemeler olacaktır. İstekleriniz olursa yorumlarda belirtebilirsiniz.

 • Tükettiğiniz besinleri tek düze tüketmeyin asla ! Örnek vermek gerekirse sadece tavuk ya da sadece yumurta yemeyin. Çeşitlendirmeye çalışın. Özellikle yeşillikler bu konuda sizin yardımınıza koşacaktır.
 • Benim önerim beyaz ekmekten uzaklaşmanız ve yerine lifli ekmekler almanız olacaktır. Lif yağ yakımı sağlar.
 • Mutlaka tüm diyet programlarında haftalık 4 saat spor olsun. Bunu günlere bölmek size kalmış.
 • Protein yağ yakımına yardımcı olan bir maddedir.

İstikrar ve Profesyonel Destek

Sadece sağlıklı diyet programında değil hayatın tüm alanında yaptığınız veya yapmak için planladığınız hedeflerde istikrar sağlamak temel gayeniz olmalı. Bunu daha da açacak olursak alışkanlık kazanmak diyebiliriz. Kazandığınız bir alışkanlığı nasıl bırakamıyorsanız, bunları da kazanıp bırakmamalısınız.

 • Kendinize şu soruyu sorun. Daha önce ekmek yememiş olsaydım şu an yer miydim? Dener miydim?
 • Daha önce cips tüketmeseydim şimdi tüketir miydim?
 • Daha önce tüketmediğiniz o sağlıklı yeşillikleri tüketin. Süt için.
 • Kendinizi olduğunuz gibi sevin. Mutlu hissedin.
 • Sevmediğinizi düşündüğünüz sağlıklı yiyeceklerden keyif aldığınızı hayal edin.

* Gerçekten bunları tek başınıza başaramıyor musunuz? Ciddi anlamda yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bilmediğiniz çayları içmek ve kremleri sürmek yerine bu konuda uzman olmuş birinden yardım alın. Yaşadığınız bölgede mutlaka bir diyetisyen hekim vardır. Buradan size uygun bir takvimden online destek alabilirsiniz.

Sağlıklı diyet programı hazırlama yazımızı buraya kadar okuduysanız görüşlerinizi bize yorumlarda belirtin. Merak ettiklerinizi cevaplamaktan mutluluk duyacağız.

“Sağlıklı Diyet Programı Hazırlama 2021” üzerine bir yorum

Yorum yapın